Úver na bývanie s doživotne garantovanou splátkou

hypotekárny úver - Úver na bývanie - Úver na bývanie s doživotne garantovanou splátkou

Úver na bývanie s doživotne garantovanou splátkou od Slovenskej Sporiteľne je úver na financovanie nehnuteľnosti s garantovanou výškou splátky a úrokovou sadzbou počas celej doby splácania úveru. Ide vlastne o štandartný úver na bývanie, ktorý poskytuje Slovenská Sporiteľna s tým, že úroková sadzba je fixovaná na celú dobu splácania úveru. Banky poskytujú rôzne doby fixácie, 1, 2, 3, 5, 10, 15 rokov ale doteraz žiadna banka neposkytla fixáciu na celú dobu splácania úveru.

 

Vlastnosti úveru s rovnakou splátkou a garanciou úrokovej sadzby:

  • garantovaná úroková sadzba úveru sa nemení počas celej doby splácania
  • výška splátky sa nemení počas celej doby splácania úveru
  • úroková sadzba je od 5.39% ročne
  • možnosť predčasnej splátky úveru raz ročne do výšky 10%
  • pri úvere do 70% hodnoty nehnuteľnosti bez dokladovania účelu

 

Keďže úver na bývanie je poskytovaný maximálne na 30 rokov, garancia splátky a teda fixácia môže byť až na 30 rokov. Banka ponúka možnosť predčasnej splátky úveru do výšky 10%. Nevýhodou je vyššia úroková sadzba, v súčasnosti 5.39% ročne, čo je však pri tak dlhej dobe splácania relatívne. Tiež výška predčasnej splátky úveru by mohla byť viac ako 10% z výšky úveru.


Oplatí sa doživotne garantovaná splátka pri úvere na bývanie?

V súčasnosti sú úrokové sadzby sadzby nízke, centrálne banky nalievajú peniaze do obehu, aby podporili rast ekonomiky, súčasne tak znehodnocujú peniaze a vytvárajú tlak na rast cien, teda infláciu. V prípade, že sa im podarí naštartovať ekonomiku, je možné, že sa budú snažiť udržať infláciu na čo najnižšej možnej miere aj formou reštrikčných opatrení, medzi ktoré patrí aj zvýšenie úrokových sadzieb. Predpokladať ako sa budú vyvíjať úrokové sadzby o desať alebo dvadsať rokov by bolo čisté veštenie a krištáľovú guľu momentálne nemáme k dispozícií. Čo sa ale dá pozrieť sú úrokové sadzby z cca pred desiatich rokov a viac napr. v Nemecku. Prečo v Nemecku? Keďže nemecká Marka bola jednou z mien, ktorá si najlepšie držala svoju hodnotu, teda s najnižšou infláciou, dalo by sa predpokladať, že pri Eure sa Európska centrálna banka bude snažiť o podobný vývoj, i keď pri 15 krajinách v Eurozóne to bude komplikovanejšie. Po oprášení nemčiny a hľadaní na internete som našiel priemerné úrokové sadzby za ktoré boli poskytované hypotéky na kúpu pozemkov, teda istým sposobom na bývanie v rokoch 1967 až 2003 v Nemecku. Pri hypotekárnych úveroch s dvojročnou fixáciou v rokoch 1967 až 2003 v Nemecku mi vyšla priemerná úroková sadzba 7.14% a pri 10 ročnej fixácii až 7.72% pri priemerných úrokových mierach. Priemer spodnej hranice úrokových sadzieb - teda najnižích sadzieb pre bonitných klientov za uvedené roky v Nemecku pri dvojročnej fixácii vyšiel 6.52%.

 

Aké budú sadzby o 10 rokov dnes nevie s istotou povedať nikto, kto chce mať garanciu nemennej splátky a je ochotný si viac priplatiť, úver s garantovanou splátkou a úrokom 5.39% može byť dobrá voľba financovania bývania. Pozrite si priebeh splátok úveru s garantovanou splátkou pri úrokovej sadzbe 5.39% na hypotekárnej kalkulačke.


Úver na bývanie Slovenská sporiteľňa

Potrebujete rýchlo riešiť Vaše bývanie, a chcete flexibilnejší úver ako je hypotéka, Slovenský Sporiteľňa poskytuje úvery na bývanie, vďaka ktorým si môžete kúpiť byt, pozemok... viac informácii o úvereVšetky hypotekárne úvery a pôžičky poskytované Slovenskou sporiteľňou nájdete v časti hypotekárny úver Slovenská sporiteľňa