Refinancovanie hypotéky

hypotekárny úver - Refinancovanie hypotéky
Ak máte ešte stále hypotéku s nevýhodným úrokom, ktorú ste si zobrali v minulosti, je najvyšší čas získať výhodnejšie podmienky. Po zmene z marca 2016 je refinancovanie hypotéky jednoduchšie a lacnejšie. Maximálny poplatok, ktorý si od Vás banka môže pri prefinancovaní v inej banke vypýtať je 1% zo zostatku úveru.

Postup pri refinancovaní hypotéky

  • Zistite si ponuky úverov v iných bankách, aké podmienky Vám vedia poskytnúť.
  • Zistite si zostatok úveru - môžete tak spraviť priamo v banke, zistiť zostatok cez internet banking, prípadne si spočítať orientačný zostatok pomocou hypotekárnej kalkulačky.
  • Kontaktujte Vašu pôvodnú banku, ktorá Vám úver poskytla a nechajte si spraviť ponuku na "refinancovanie" hypotéky priamo vo svojej banke. Ako argument môžete použiť aj ponuky z iných bánk, prípadne aktuálne nižšie úrokové sadzby. Pokiaľ z pôvodnej banky odídete, získa max 1% zo zostatku, ktoré musíte samozrejme zaplatiť. Pokiaľ zostanete a banka Vám dá porovnateľnú ponuku s inou banku, oplatí sa Vám zostať, pretože daný poplatok ušetríte, teda získavate lepšiu ponuku a banka nestratí klienta.
  • Spočítajte si výhodnosť jednotlivých ponúk. Počítajte vždy na obdobie do najbližšej fixácie. Počas tohto obdobia musí ušetrená suma byť vyššia ako poplatky spojené so zmenou banky. Aká bude ďalšia úroková sadzba po zmene fixácie dopredu neviete, preto musíte ušetriť za obdobie do najbližšej fixácie úroku, inak to nemá zmysel.
  • Dajte si pozor na výšku poplatku za poskytnutie nového úveru v novej banke ďalšie poplatky spojené s čerpaním úveru, aby ste naozaj pri prenesení úveru ušetrili.